fbpx

Potitreeningu nipid-trikid

Esimesed soojad päikesekiire annavad märku lähenevast suvest ning just nüüd on õige aeg alustada potitreeninguga. Anne-Liis jagab meiega enda kogemust ja oma nippe-trikke, kuidas alustada potitreeninguga.

Nr. 1 asi potitreeningu juures on see, et ema ise peab selleks valmis olema. Otsustasin ühel päeval, et tänasest hakkan potitama, aga kuna päeva lõpuks oli mul 6 paari pissiseid pükse, loobusin. Tellisin siis potitreeningu jaoks spetsiaalsed püksid, mis jõudsid meieni 2 kuu hiljem ja ausalt öeldes, pole neid siiani kordagi jalga pannud. Alustasime uuesti potitamist mõne aja pärast ja esimesest päevast saati see õnnestus meil. Muidugi juhtus mänguhoos õnnetusi, aga sel korral ei tundunud see enam nii lootusetu. Kindlasti alustada ilma aluspüksteta, sest siis saab laps ise potile minna kui tunneb, et õige aeg on käes. Pükste alla ja üles tõmbamine on esialgu keeruline ja vajab harjutamist. Esimese terve päeva olin lapsega ninapidi täielikult koos, ei toimetanud kordagi muude asjadega, v.a söögi valmistamine. Lisaks esimestel päevadel arvestasin ise, et kui vahe jäi liiga pikk panin lapse potile. Kindlasti tasub tihti küsida, kas sa pissile tahad. Mis meile veel kaasa aitas oli see, et igakord kui häda potti tuli ütlesime jee, lõime patsu ja läksime koos vannituppa seda suurde potti valama. Kaasasin lapse ning rõõmustasin koos temaga. Umbes nädala oli ta palja pepuga ja siis hakkasime aluspükse kandma. Pükse ta veel ise maha ei võta aga annab alati märku, kui potile tahab. Öösiti oleme veel mähkmega, aga alates potil käimisest saati kasutame öösiti riidest mähet. Ta käib alati enne magama minekut pissil ära ja vahest on ka olnud öid, kus ärkab ning küsib pissile. Õhtul enne magama minekut piirame vee joomist ja selleks, et ta oma vee normi täis saaks, pakun päeval rohkem vedelikke. Päevastel lõunaunedel kasutame ka riidest mähet, aga mähe on alati ärgates kuiv olnud, lihtsalt igaks juhuks. Öist potitamist ei ole veel ette võtnud, kuna lapsel on nii hea uni, et ei taha teda ärritada ning rõõmustame hetkel veel selle üle, et oleme suutnud loobuda täielikult tavalistest mähkmetest. Arvan, et riidest mähkmed kiirendasid meie protsessi nii palju, et nad on veidi suuremad ja kuna laps on aluspükstega juba harjunud, siis ei taha seda suurt paksu mähet enam omale püksi. Soovitan tava mähkmete pealt üle minna riidest mähkmetele ja siis edasi potitamise suunas.

Potitreeningu abc

1) Ema ise peab selleks täielikult valmis olema ja esimesed päevad keskenduma 100% lapsele.

2) Alusta palja pepuga, ära pane lapsele midagi jalga.

3) Rõõmusta koos lapsega.

4) Tuletada potile minekut väga tihti meelde.

5) Kui häda ootate, ära näita lapsele multikat. “Anne-Liis kasutab sellist nippi: kui on oluline, et enne magamaminekut või kodust ära minekut pissiks siis ütleme vaata tillut ja keskendu. Meil see igatahes toimib, siis näed kuidas hakkab tillut liigutama ja mõni hetk hiljem tuleb piss.”

6) Potile peaks panema alati enne õue minekut, enne magama minekut ja isegi enne sööma minekut.

7) Proovige leida ühine sõna, et märguandest aru saad, kui potile soovib. “Anne-Liis: Näiteks sõna issi on pissile väga sarnane. Me vahel ei saanud aru, kas ta tahab issit või tahab Missyt(meie kass). Siis hakkas ütlema appi pissi ja see märguanne oli kõigile selge.”

8) Kui laps pole nõus üldse potile istuma, siis ei tasu ka sundida, nii muudad poti talle rohkem vastumeelseks. Oota ära aeg, kui ta ise on nõus sinna vabatahtlikult minema.

9) Öise potitamise ajal tuleb laps öösel üles ajada ja potile panna.

10) Et öösel liiga tihti ei pissiks, tuleks enne magama minekut vee joomist piirata. 

 

Jaga ka sina oma nippe-trikke potitamisest!