fbpx

Riidest mähkmete KKK

??? KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED ???

1. Kuidas alustada riidest mähkmete kasutamist?

Riidest mähkmete maailma sisenemine on imelihtne. Esmalt liitu facebookis grupiga “Riidest mähkmete KKK”, sealt saad alati nõu. Seejärel soeta endale paar riidest mähet. Ei oma tähtsust kas need on teiseringilt või uued. PS: hea mähkude järelturg liigub selles samas FB grupis. Ning asu katsetama!
Little URBY soovitab proovida taskumähet oma esimese mähkuna. Kui hindad lihtsust, siis taskumähkme kasutamine on kiire ning mugav, sarnanedes enim ühekordsete mähkmetega.

2. Mitu riidest mähkut oleks vaja?

Kogus sõltub pesemise rutiinist ja lapse vanusest. Kui on plaanis pesta mähkmeid käsitsi kohe peale kasutamist, siis 10st mähkust piisab. Kui aga on plaanis pesta mähkmeid pesumasinaga 2-3 päeva tagant, siis peaks olema mähkusid u 20-30 ringis. Kui on vastsündinu, siis tema pissib tihedamini, kui on aga aastane laps, siis tema pissib harvemini, aga korraga rohkem. 
Little URBY soovitab esialgu tellida kolm 3 x URBY mähku komplekti ehk 9 mähet. Proovida käsitsi pesemist ning kui laps kasvab ja päevas enam 9 mähet ei kulu, aga pissi tuleb korraga palju, kasutada topelt lappe ühes mähkus.

3. Kui tihti tuleks mähet vahetada?

Soovitatav on mähkut vahetada kohe peale selle kasutamist (häda tulemist mähkmesse). Nii nagu ei pissi täiskasvanud kogu aeg vahetpidamata ei tee seda ka lapsed. See kõik on väga individuaalne.

4. Kui tavamähe peab vastu terve öö, siis kas riidest mähet tuleks öösel vahetada ja millist mähet tuleks üldse öösel kasutada?

Öine mähku vahetus ei meeldi kellelegi, seega tuleks leida variant, mis peab vastu. Öine mähe võiks koosneda kahest osast – üliimavast sisemähkmest, mida on vajadusel täiendatud lisaimuga, ning sinna peale käivast villasest mähkmekattest. Ka Little URBY mähku sobib öiseks kasutamiseks, sest tume bambuse-söe imu on topelt imava võimega. Soovitatav oleks öiseks ajaks panna mitu imavat lappi.

5. Kus hoiustada musti mähkmeid?

Guugeldades võib leida palju erinevaid soovitusi ja nõuandeid. 

 • Haisukott: peab haisu ja niiskut, kuid soodustab haudumist ja bakterite vohamist. Hea kasutada kui mähku on loputatud ja ootab nt pesumasinasse minekut, kuid sellisel juhul hoida seda seal max 2h.
 • Ämber koos veega: liiga niiske keskkond, hakkab haisema ning soodustab taas bakterite vohamist.
 • Kaanega ämber: enam-vähem kuiv paik, kuid õhutu ja õõvastav hais on kerge tekkima.

Little URBY soovitus nr 1: pese mähkud kohe peale kasutamist.
Little URBY soovitus nr 2: kasuta vildist kotti. See on 90% täisvillane, peab haisu ja niiskust. Laseb mähkmetel hingata ega soodusta bakterite vohamist.

6. Kuidas riidest mähkmeid pesta? 

Käsitsi pestes loputada korralikult jooksva vee all. Mida vähem igasuguseid vahendeid kasutada, seda parem. Kaka plekke eemaldada sapiseebiga. Mitte üle seebitada, sest kui sapiseep ladestub mähkmesse põhjustab see lekkimist ja haisu.

Pesumasinaga pestes kasutada pesupulbrit, mitte geeli. Eelistada looduslikku ja ensüümide vaba pulbrit. Kogust õigesti doseerida, sest kui mähkmetesse jääb pesuvahendi jääke, hakkavad bakterid vohama ja tekib hais. 

7. Kas mähkmeid tohib pesta ka kõrgema temperatuuriga?

Soovitatav on järgida mähkme tootja poolt etteantud pesutemperatuuri, kuid enamik PUL-kangaga mähkmeid võib pesta ka 60 kraadiga. Villaste mähkmete hooldamine on eraldi teema.
Little URBY soovitab pesta URBY mähkut 40 kraadiga (kuigi sildil on kirjas 35). Oleme testinud mähet ka 60° ning ei ole juhtunud midagi. Ilmselt võib kangas nii vähem vastu pidada ja enne teiseleringile suundumist ära väsida, aga eks see sõltub ka pesurutiinist ja muudest hooldamis teguritest. Seega Little URBY ütleb, et omal vastutusel võib.

8. Kas riidest mähkmeid võib kuivatisse panna?

PUL-kangast valmistatud mähkmekatteid EI VÕI panna kuivatisse. Nii muutub kilene kangas hapraks, hakkab murenema, pragunema ja lekkima. Imavaid lappe võib panna kuivatisse.
NB: ka radiaatoril/põranda soojendusel kuivatmine kahjustab PUL-kangast!

9. Kas riidest mähkmed lekivad?

Riidest mähkmed lekivad siis: 

 • kui mähku on täis
 • kui imavaid lappe on valesti hooldatud (st kas liiga palju sapiseebitatud, pesuvahendit täis või kuivatis kuivatamine võib ka põhjustada kanga mitte imavust).

10. Kuidas saada oma mähkmed taas imavateks?

Pesta korralikult puhta veega, mitu korda. Kui see ei toimi, siis pesta Fairyga, mis eemaldab rasva kiudest ja muudab mähkud taas imavaks.

URBY mähku (hele)

 • taskumähe
 • kaasas 1 bambuse-söe imu
 • trukkidega kinnitus 
 • sünnist-potini

3 x URBY mähku

 • 3 taskumähet
 • säästad raha
 • hoolid keskkonnast
 • kasuta ka ujumismähkmena

VAATA LÄHEMALT

 

Vildist kott

 • hoiusta ja transpordi mugavalt
 • 90% villa vilt
 • vilt peab haisu ja niiskust
 • imeline kingitus