fbpx

Riidest mähkmete ABC – see on lihtne!

Kindlasti oled kuulnud lugusid, kuidas kunagi mässati mingite marlidega ja siis väidetakse, et küll tänapäeval on lihtne see “mähkme majandus”. Lihtne võib ta ju meile olla, aga loodusele mitte.

Kas teadsid, et üks tavamähe laguneb umbes 500 aastat ning ühe beebiea jooksul kulub 3000 – 5000 mähet, mõtle milline koormus on see meie planeedile? 

Riidest mähkmetega alustamine võib tunduda keeruline ja ebamugav, vähemalt esialgu. Little URBY utsitab sind tagant tegema seda esimest sammu parema maailma poole. See kõik on ju vaid meie endi laste nimel, miks mitte siis natukene rohkem pingutada. 

 

URBY mähku väljatöötamisel tegi meie enda tiimi liige Merily palju katseid proovides kõiksuguseid riidest mähkmeid ning käis erinevates loengutes, et välja selgitada, missugune variant on kõige tõhusam, lihtsam ja parem. Eks meil kõigil on oma arvamus, kuid tema jõudis sellise variandini nagu tänaseks Little URBY e-poes müüdav riidest mähe on. Edasisest postitusest leiad põhitõed vaheldumisi Merily kogemuse ja nippidega.

“(Merily) Sisenedes mähkmemaailma, lõi mul silme eest kirjuks. Kohutavalt palju erinevaid variante ja mustreid. Käisin mitmel loengul, kus teised riidest mähkmete pakkujad ja kasutajad tutvustasid enda tooteid, kuid infot oli liiga palju ning kõik läks peas hoopis segasemaks. Lasin kinkida endale Baby Showeriks 2 erinevat riidest mähet ja alustasin lihtsalt katsetamisest. Soovides endale mähkmeid juurde muretseda, maadlesin pikalt, et leida kena ja sobilikku mustrit. Ütleme nii, et tüdrukutele on palju kenasid mustreid, aga poiste mähkmed on millegipärast väga kirjud ja üldse mitte nunnud. Ühele mähkmele on kokku pandud mootorrattad, karud ja lilled – kui seal mähkmes on niigi üllatus, siis miks peab see mähe mind ise ka veel üllatama? Rääkimata sellest, et kõik need väga värvilised prindid paistavad ju läbi pükste. Nii saigi minu missiooniks leida parim variant ja toota täpselt selline mähe, mis sobiks poisile ja tüdrukule ning oleks nunnu”.

Alustame algusest. Esimene samm parema maailma poole: hangi endale 1-3 riidest mähet! Sellest kogusest täiesti piisab, et saada aimu, mida tähendab mähkme – korduvkasutamine, pesemine, kuivatamine, pleegitamine.

“Riidest mähkmetega katsetamist alustasin alles siis kui beebi sai 1 kuu vanuseks. Miks alles siis? Kuna vastsündinuga on ikka rohkem tegemist ning uue elukorraldusega harjumine võtab samuti veidi aega. Ei ole vaja end siis veel koormata mingite uute lisakohustustega, kui niigi tuleb oma vanadest harjumuspärastest tegevustest loobuda ja elu väikese ilmaime järgi seada.”

Lasin kinkida endale ühe TASKUMÄHKME – kus pessu läheb kogu mähe ja imav lapp käib eraldi mähkmes oleva tasku sisse. Nii on beebi pepu vastas teine kangas, mis laseb pissi läbi taskus olevasse lapikesse. Teise mähkme lasin kinkida KÕIK-ÜHES variandi, kus imavad lapid käisid mähkme sisse trukkidega ning beebi pepu vastas oligi see sama imav lapp. Lootsin, et sellise variandi puhul saan vahetada ainult imava sisu ning katet mitu korda kasutada, aga kahjuks nii ei läinud. Alati lekkis miskit ka katte peale. Veel oli miinuseks see, et lapike oli naha vastas jube märg ning pepu kippus hauduma.”

  • Millal alustada? Selleks ei ole kunagi õiget aega. Lihtsalt tee see esimene samm kui tunned, et oled valmis. See võib olla ka siis, kui plaanid potitreeninguga alustada, nii ei ole lapse naha vastas enam perfektselt imav kilest mähe vaid hingav ja ilmselt veidi niiskem riidest ese, mis võib tekitada teistsuguse tunde kui varasemalt laps harjunud oli. Nii võid kiirendada protsessi jõudmaks mähkmest-potini.
  • Mis kõik-ühes, tasku, marlid jne? On olemas mitmeid erinevaid riidest mähkmete tüüpe/mudeleid. Leidmaks seda õiget, võib järelturult kokku osta kõiksugu erinevaid variante ja lihtsalt katsetama asuda. Või siis, alustada ühe kindla tüübiga, mida päris paljud emad kasutavad ja kiidavad. Selleks on TASKUMÄHE.
  • Miks just taskumähe? Sisenedes riidest mähkmete maailma, võib silme eest päris kirjuks minna, sest variante ja mustreid on turul palju. Taskumähkme eelis on see, et see sarnaneb kõige enam vast tavalise mähkmega. Peale kasutamist läheb pessu kogu mähe. Imava lapikese paigaldamine on lihtne ning imavust saab reguleerida kas 1. erinevat tüüpi lapikestega (bambuse, fliisi, puuvilla, kanepi jne) või 2. paigaldades taskusse mitu lapikest. Järelturul on samuti saadaval palju erinevaid taskumähkmeid, seega alustamiseks on see vast kõige lollikindlam variant. PS: Liitu facebookis grupiga: Riidest mähkmete KKK , kust saad küsida nõu, jagada mõtteid ning osta/müüa enda riidest mähkmeid.

“Tellisin enda beebile veel lisaks kaks riidest mähet ja nii oli meil esialgu kokku 4 mähet, millega katsin peaaegu kogu päeva ära (1-3 kilest mähet kulus samuti). Nüüdseks on mul 8 taskumähet ning see on piisav kogus mähkmeid ühele beebile, katmaks tema päevase vajaduse. Keskmiselt kulub meil päevas 5 mähet ja selleks, et saaksin neid ka homme uuesti kasutada, tuleb need kohe ära pesta ja kuivama panna. Mõned mähkmed jäävad mul varuks kui viibin kodust eemal ja ei saa kohe pesta või siis lihtsalt ei viitsi seda kohe teha. Mina olen algusest peale pesnud riidest mähkmeid käsitsi. Pissi korral loputanud korralikult puhta veega, kaka korral hõõrunud katet sapiseebiga ning seejärel loputanud korralikult veega. Mõne aja möödudes no nii umbes pooleteise kuu tagant olen pannud kõik mähkmed pesumasinasse, ilma igasuguse vahendita, tavalise programmiga 30C ja tsentrifuugiga umbes 800 ning siiani pole mu mähkmed hakanud haisema väljakannatamatult või siis PUL-kangas (see kilene kangas, mis pissi hoiab ja millest mähe tehtud on) pragunema või muid trikke tegema. Imavaid lapikesi olen pannud ka kuivatisse, et nad niiskel ja külmal perioodil kiiremini kuivaksid. Sellise süsteemiga olen suutnud oma mähkmepargi hoida minimaalsena. Öösiti kasutan ma tavalist mähet, sest riidest mähkmed kipuvad pikka aega kandes ikka lekkima. Eks see kilemähegi lekib lõpuks kui ikka väga täis saab. Nii lekivad ka riidest mähkmed ja ma leian, et see on paratamatu. Kuna öösiti magab mu laps hästi, ei ole tahtnud ma ta und märja pepuga segada ning olen kasutanud seda tavalist mähet. 365 kilest mähet on parem variant kui 3000.”

  • Kui palju mähkmeid oleks vaja? Raske on öelda kindlat kogust, sest nagu kõik inimesed on erinevad, on ka beebid seda. Kogus sõltub ka pesemisviisist ja tihedusest. Mõni peseb oma mähkmeid ainult pesumasinaga ning seda 2-3 päeva tagant. See aga eeldab, et mähkmeid on piisavalt palju umbes 20-30 ringi, et katta näiteks 3 päeva vajadus. Sel ajal saab musti mähkmeid hoiustada kas vee/haisu kindlas kotis (samast materjalist tehtud kotike nagu on mähkmed) või siis likku pandult veekausis, mis on kaetud kaanega. Põrandakütte korral ei tohiks antud ämber/kauss asetseda põrandal, muidu hakkab haisema. Asendades juba ühe kilest mähkme päevas riidest mähkmega, astud sammu parema tuleviku poole!
  • Kuidas pesta riidest mähkmeid? Tuleb leida endale kõige sobivam variant. Käsitsi võib alati kõike pesta. Kellele kakaga kokkupuude ei meeldi võib võtta selle nühkimiseks eraldi nõudepesuharja. Masinapesu puhul tuleb jälgida mähkme sees olevat silti ning selle järgi seada vastav vee temperatuur. Tsentrifuugi pöördeid võiks olla vähem kui on see kõige võimsam variant. JÄTA MEELDE – katet ehk seda PUL – kangast (kilest materjali) ei tohi kuivatisse panna! Sisusid ehk imavaid lapikesi üldjuhul võib kuivatis kuivatada. NB! Uus mähe tuleb alati enne kasutamist pesta mõned korrad, et ta hakkaks nö tööle ehk imama.
  • Pesupulber või -geel? Vahenditest nii palju, et tihtilugu hakkavad mähkmed haisema või lekkima kui on kasutatud valet pesuvahendit või seda liialdaselt doseeritud. Kõige lollikindlam ja lihtsam variant on osta spetsiaalne mähkmete pesupulber, kus on täpne juhis kasutamiseks. Pigem soovitatakse kasutada pesupulbrit kui geeli ja muid selliseid vahendeid. Kakaplekke aitab eemaldada kõige paremini sapiseep. Sapiseebi liigsel kasutamisel ja mitte korralikul välja loputamisel hakkab mähe haisema. Eelista vahendite puhul naturaalset ja kodumaist! 

NIPP: kui mähe hakkab lekkima, võib pesta mähet ja sisusid nõudepesuvahendiga (nt Fairy), see muudab kanga taas imavaks.

“Elasin ühe perioodi oma elust koos beebiga väga askeetlikult viibides reisil. Nimelt elasime matkaautos ja vett oli meil vähe. Seega pesin oma beebi mähkmeid meres/ookeanis, ilma igasuguste vahenditeta. Kaka maha hõõrumiseks kasutasin liiva, mis muideks oli parim viis kuidas mähe väga kiiresti ja lihtsalt puhtaks saada. Mähkmed kuivasid päikese ja tuule käes ning lisaks pleegitas päike ka kõik kollased laigud ära. Vesi millega pesin oli külm, seega ei tasu muretseda, et mis temperatuuriga see vesi nüüd olema peab, et kõik ikka steriilne oleks. Ilmselt soolane vesi tappis bakterid ja ei tekkinud meil mingeid lööbeid või punetusi. Riidest mähkmeid saab edukalt kasutada ka ujumismähkmetena basseinis. Reisil olles oli minu jaoks oluline, et mähe kuivaks kiirest ning, et materjalid millest mähe on tehtud puhastuksid lihtsalt. Mõni kangas on selline, mis isegi parema tahtmise korral ei lähe puhtaks ja jääb hallikaks. Nii said minu lemmikuks mikrofliisiga katted ja tumedad bambuse-söe sisud. Tumedate sisude eelis on see, et päikese käes kuivavad nad kiiremini, sest tume neelab soojust ning kollaseid plekke ei ole näha. Mähkme katted on üldjuhul heast materjalist, millelt plekid eemalduvad ilma suurema vaevata, aga sisudega on hoopis teine lugu. Mõned sisud nt frotee või mõni fliis jäävadki kollaseks. Seega on tume bambuse-söe sisu hea kuna kollased laigud ei paista välja. Lisaks imavad nad rohkem kui mõned teised variandid.”

  • Pleegitamine? Kõik emad teavad, et piimaplekke on keeruline bodidelt maha saada, mis siis veel kaka plekkidest siin rääkida. Õnneks tuleb appi päike, mis nagu võluväel eemaldab kõik kollased laigud ja plekid. Eestis on päikest küll veidi vähe, aga piisavalt, et mähkmed taas valgeks muuta. Ja alati aitab ka sapiseep!
  • Reisima riidest mähkmetega – mis on oluline? Ilmselt vajad sa veekindlat kotti, kus hoiustada musti mähkmeid või siis käsitsi pestud mähkmeid, mida parasjagu ei ole võimalik kuivama panna. Kaasa võetav mähkmepark ei pea olema kordades suurem, sest ega see reisimine nüüd nii palju ka tavapärasest elust ei erine. Oluline on jälgida, et mähkmed oleksid kergesti ja mugavasti kasutatavad ning kuivaksid kiiresti. Lisaks võid mõnda vanemat mudelit, millest kahju ei ole kasutada ka ujumismähkmena (NB! kloor võib rikkuda mähet).
  • Mida teha kui pepu läheb punaseks? Lase lapsel võimalikult palju viibida ilma mähkmeta. Kreemitamise korral soovitatakse mähkme ja pepu vahele panna lisapaber (müüakse spetsiaalseid), et mitte rikkuda mähet. “Merily: mina olen kreemitanud ja pannud mähkme ka niisama ning ei ole juhtunud midagi”.

Mis siis edasi?

Tee esimene samm ja soeta endale 1-3 riidest mähet ning alusta katsetamist! 

Miks just Little URBY riidest mähe? 

  1. Tegemist on one size mähkmega ehk kasutatav sünnist kuni potini, reguleeritav trukkide abil.
  2. See on TASKUMÄHE – lihtne, mugav ja kerge (sobib ideaalselt alles alustavale mähkutajale).
  3. Kaasa tuleb üks bambuse-söe imav lapike.

Mis – imab paremini kui mõned teised variandid,

         – varjab endas kollaseid kaka laike ehk ei näe kogu aeg määrdunud välja,

         – neelab päikesevalgust ehk kuivab kiiremini.

4. Sobib nii poisile kui ka tüdrukule.

Kuidas mähet parajaks reguleerida? 

Horisontaalsed trukid on vöö ümber pingutamiseks. Kinnitades 2 kohakuti olevat trukki kõige välimiste külge hoiad mähkme liikumatuna kui beebi ringi sahmerdab. Selle üksiku trukiga pingulda ja reguleeri suurust ümber punu.

Vertikaalsed trukid on mõeldud vastavalt kaalule või beebi kasvule mähkme suuruse reguleerimiseks. See on väga individuaalne, aga vastsündinul võid kõik trukid nö ära peita ehk reguleerida mähkme kõige väiksema suuruse peale. Aja möödudes ja beebi kasvades tuleb trukkidega veidi ümber mängida. 

Ole alati ettevaatlik trukke lahti tõmmates, hoia kinni ka kangast, vältimaks trukkide ümbert kanga purunemist. Miski pole igavene kui seda vastavalt ei hoita.

Kui oled oma mähkutamise teekonna lõpetanud, päranda või müü oma mähkmed kindlasti edasi. Alati ei pea ostma uusi tooteid. Ilusti hoitud mähe võib teenida mitut beebit.

Jaga oma mähkutamist ka meiega, kasutades #urbymähku !

URBY mähku (12€)

  • Ühes suuruses taskumähe
  • Kaasa tuleb bambuse-söe sisu
osta siit

3 x URBY mähku (30€)

  • Osta 3tk korraga, nii säästad raha
  • Jagades tellimust sõbrannaga, nii hoiad keskkonda ka transpordi pealt
osta siit